Jak koupit Bitcoin nebo Ethereum?
4 Návody,
Růst ceny kryptoměn nebere konce a stále více lidí investuje svoje volné prostředky do měn jako je Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple, DASH, IOTA a dalších alternativních kryptoměn.
Osobně jsem do kryptoměn také poinvestoval několik desítek tisíc, které jsem ochotný obětovat v případě, že by celý projekt kryptoměn náhle selhal. Pokud se také chystáte vsadit na kryptoměny, rozhodně doporučuji investovat pouze takovou částku, jenž vás nebude trápit v případě její ztráty. Trh s kryptoměnami je totiž velice volatilní a divoký a nikdo neví, jakým směrem se bude cena kryptoměn odvíjet. S tímto mám na paměti neustále spojenou větu z filmu Vlk z Wall Street:
„První pravidlo Wall Street. Nikdo, ani Warren Buffet nebo Jimmy Buffet, neví, jestli akcie půjdou nahoru, dolů nebo se budou motat v kruhu. A nejmíň makléři.“
Pokud vás nic z výše uvedeného neodrazuje a také byste se rádi svezli na fenoménu kryptoměn, potřebujete už jen vědět jak na to.
Kde koupit Bitcoin nebo Ethereum
Pro začátečníky doporučuji Coinbase, který je velice přehledný, intuitivní a téměř jistě nejjednodušší nástroj pro koupi kryptoměn. Dá se zde koupit Bitcoin, Ethereum, Litecoin a nejnověji i Bitcoin Cash. Já jsem začal právě s Coinbase a stále jej používám. Obchodování ale provádím přes Bitfinex, kde se dají koupit další kryptoměny jako je např. Ripple. Pokud si vytvoříte účet přes odkaz níže a nakoupíte či prodáte kryptoměny za alespoň 100 dolarů, získáte navíc 10 dolarů.
Založit účet na Coinbase a získat 10 USD zdarma
Nyní pozor – Coinbase je sice jednoduchý a velice rychle verifikují vaši identitu, počítejte ale s vyššími poplatky za nákup, které pro Evropu činí 1,49 %, a to ještě v závislosti na způsobu nákupu. Více se o poplatcích můžete dočíst v oficiálním přehledu poplatků. Mě osobně to ale v začátku neodradilo a zaplacené poplatky nejsou naprosto nic ve srovnání s růstem či volatilitou, která vás bude ve světě kryptoměn provázet. Jako alternativu můžete využít českou směnárnu CoinMate, kde lze obchodovat přímo v korunách.
Založení účtu na Coinbase
Jakmile si vytvoříte účet, tak je pro nákup potřeba, aby vás Coinbase schválil. Pro schválení je nutné zaslat ofocený doklad (pas, občanský průkaz) a čím více dokladů zašlete, tím větší k vám bude mít Coinbase důvěru a tím větší obnosy budete moci nakupovat nebo prodávat za určitý časový úsek. Doporučuji rovněž využít možnosti dvoufázového zabezpečení pomocí mobilní aplikace Authy nebo Google Authenticator, jenž generuje pro krátkou chvíli číselný kód, který se zadává při přihlášování.
Ve svém účtu máte k dispozici pět peněženek – Bitcoin (BTC Wallet), Ethereum (ETH Wallet), Litecoin (LTC Wallet), Bitcoin Cash (BCH) a Euro (EUR Wallet).
Jak koupit Bitcoin nebo Ethereum
Pro nákup Bitcoinu, Etherea či Litecoinu máte na Coinbase několik možností.
Tou první a dražší možností je okamžitá platba kartou s poplatkem 3,99 %. Při nákupu za 1000 Euro tak zaplatíte poplatek 38,37 Euro, ale zase máte provedený okamžitý nákup.
Druhou a mnohem levnější možností, je SEPA platba s poplatkem 1,49 %. Ve vaší bance provedete SEPA platbu v Eurech dle příslušných pokynů, které dostanete na Coinbase. Částka do vaší EUR peněženky na Coinbase dorazí zpravidla za 2-3 dny. Pokud máte Air Bank, tak můžete jásat, protože poplatek činí pouze 25 Kč (viz ceník). Fio banka je na tom ještě lépe a poplatek je pouze 20 Kč (viz ceník). Komerční banka má oproti tomu poplatek 195 Kč (viz ceník), takže si poplatek předem u své banky zjistěte.
Založit účet na Coinbase a získat 10 USD zdarma
Pár rad a doporučení
- Buďte extrémně obezřetní ohledně bezpečnosti. Hesla si ideálně generujte co nejdelší (klidně 40 znaků) pomocí nástrojů k tomu určených. Vhodný je např. KeePass, do kterého si můžete ukládat hesla a také vám je samozřejmě umí vygenerovat. KeePass si nezapomeňte zálohovat!
- Přidejte se do jedné z komunit na facebooku ohledně kryptoměn. V komentářích se občas dozvíte zajímavé drby, tipy na kryptoměny nebo můžete položit dotaz s kterým vám někdo určitě rád poradí.
- Nakoupené kryptoměny si převeďte do vlastní peněženky a raději je nenechávejte na Coinbase, protože i přes masivní zabezpečení se může stát terčem zkušených hackerů. Přehled peněženek včetně hodnocení a zkušeností najdete zde. Dozvíte se zde, jak silné mají zabezpečení, jak se snadno používají atd.
- Hardwarová peněženka je možná vůbec nejbezpečnější možností pro uložení kryptoměn. Koupit je můžete např. na Alza.cz.
- Coinbase a také další služby jsou kvůli velkému náporu občas mimo provoz i několik hodin. Už jen proto doporučuji řídit se bodem 3. Neděste se, je to bohužel poměrně běžné a stává se to na většině dalších služeb. Proto doporučuji vytvořit účet na „záložní“ a složitější směnárně jako je např. Bitfinex nebo český Coinmate (pouze Bitcoiny), jakmile se v problematice trochu rozkoukáte.
Alisha Ross
11. 9. 2020, 12:07
You can certainly see your skills within the paintings you write. The sector hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always go after your heart.
Regards
Ross Alisha
Hannah Flack
31. 8. 2020, 10:48
„It’s not my first time to pay a quick visit this web page, i am
browsing this web page dailly and obtain pleasant information from
here all the time.“
Regards Hannah Flack
Hannah Flack
31. 8. 2020, 06:01
„Please let me know if you’re looking for a writer for your blog.
You have some really great articles and I believe I would be a
good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like
to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.“
Regards Hannah Flack
Hannah Flack
28. 8. 2020, 06:18
„It is hard to really try and point your sniper rifle in a specific part of
the body of your target but it still have a good control for a good game.“
Regards Hannah Flack