Nejlepší herní monitory (2018)

Nejlepší herní monitory (2018)

U herních monitorů je třeba, aby disponovaly vysokou obnovovací frekvencí – minimálně 60 Hz, nejlépe aspoň 100 Hz a monitory primárně stvořené pro herní zážitky mají 144 Hz.

Pro zachování ostrého obrazu během rychlých scén v bitevní vřavě či filmovém trháku je zase potřeba co nejnižší hodnota odezvy – do 4 ms. Na takové požadavky jsou ideální TN panely, u kterých zároveň potěší jejich nízké výrobní náklady a patří tak mezi nejlevnější monitory. Nedosahují ale tak věrného podání barev a širokých pozorovacích úhlů jako mají IPS displeje, které ale naopak často nemají dostatečně nízkou odezvu. Ideální úhlopříčka herního monitoru začíná na 24″.

Nejlepší herní monitory

49" Samsung C49HG90 Špičkový širokoúhlý herní monitor
27″ Dell S2716DG Herní monitor pro náročné
24" ASUS VG248QE Herní monitor střední třída
24″ Samsung S24F350 Všestranný herní monitor za nízkou cenu
24" BenQ GW2470H Herní monitor s nejlepším poměrem cena - výkon
Špičkový širokoúhlý herní monitor

Špičkový širokoúhlý herní monitor

49" Samsung C49HG90

Úhlopříčka: 49″ | Rozlišení: 3840×1080 | Panel: VA | Obnovovací frekvence: 144 Hz | Doba odezvy: 1 ms

 • Obrovská plocha displeje, špičkový obraz, podání barev, 144 Hz, nízká odezva 1 ms
 • Vysoká cena, všichni vám jej budou závidět

Zjistit cenu 

Unikátní širokoúhlý monitor 49″ Samsung C49HG90poměrem stran 32:9 a zakřivením s poloměrem oblouku 1800 mm je určen pro hráče, kteří touží po obrovské ploše obrazu, ale nechtějí mít vedle sebe dva monitory. Samozřejmostí je vysoká obnovovací frekvence 144 Hz a nízká odezva 1 ms.

Naprosto skvělé je, že zde není použita TN matice, která trpí špatnými pozorovacími úhly a podáním barev, ale výrobce použil 10-bitový QLED SVA panel schopný zobrazit více než miliardu barev. Díky tomu má monitor 125% pokrytí sRGB100% pokrytí Adobe RGB. Aby toho nebylo málo, tak kromě špičkových parametrů a unikátnosti monitoru nechybí ani podpora standardu HDR10 a podpora AMD Radeon FreeSync 2.

Herní monitor pro náročné

Herní monitor pro náročné

27″ Dell S2716DG

Úhlopříčka: 27″ | Rozlišení: 2560×1440 | Panel: TN | Obnovovací frekvence: 144 Hz | Doba odezvy: 1 ms

 • QHD rozlišení, solidní kvalita obrazu, vysoká obnovovací frekvence 144 Hz, nízká odezva 1 ms
 • TN panel

Zjistit cenu 

Pro náročné hráče se nabízí 27″ Dell S2716DG s obrovskou obrazovkou, QHD rozlišením při 144 Hz a G-Sync. Funkce G-Sync funguje jen s grafickými kartami NVIDIA a vyžaduje zapojení přes DisplayPort.

Aby se dalo vytěžit maximum z benefitů, které 27″ monitor Dell S2716DG nabízí, je důležité mít dostatečně výkonnou grafickou kartu, která dokáže vykreslit hry při vysokém fps. Pokud by se stalo, že by monitor nešel přes DisplayPort spustit, uživatelé radí použít HDMI kabel, v menu vypnout „monitor deep sleep“ a pak přepnout zpět na DisplayPort.

Uživatelé si u monitoru pochvalují výborný plynulý obraz při 144 Hz, vysoké rozlišení, funkci G-Sync, matnou povrchovou úpravu, tenký rámečekkvalitní materiálykvalitní stojan.

Herní monitor střední třída

Herní monitor střední třída

24" ASUS VG248QE

Úhlopříčka: 24″ | Rozlišení: 1920×1080 | Panel: TN | Obnovovací frekvence: 144 Hz | Doba odezvy: 1 ms

 • Vysoká obnovovací frekvence 144 Hz, odezva pouze 1 ms, polohovatelnost, dobré podání barev
 • TN panel

Zjistit cenu 

Pokud se spokojíte s Full HD rozlišením a menší úhlopříčkou, můžete si při zachování vysoké obnovovací frekvence 144 Hz a doby odezvy 1 ms pořídit herní monitor 24″ ASUS VG248QE. Ten má kvalitní dílenské zpracování, povedený cable management a dobré možnosti polohovatelnosti včetně funkce pivot. Jelikož výrobce použil TN panel, tak má horší pozorovací úhly i horší podání barev, ale pro hraní her se hodí výborně.

Uživatelé si pochvalují nejvíce vysokou obnovovací frekvenci 144 Hz, design a kvalitní zpracování, polohovatelnostcable managementnízkou spotřebu.

Všestranný herní monitor za nízkou cenu

Všestranný herní monitor za nízkou cenu

24″ Samsung S24F350

Úhlopříčka: 24″ | Rozlišení: 1920×1080 | Panel: PLS | Obnovovací frekvence: 60 Hz | Doba odezvy: 4 ms

 • Nízká cena, barevné podání, pozorovací úhly, FreeSync
 • Pouze 60 Hz

Zjistit cenu 

Jestliže se poohlížíte po Full HD monitoru a obejdete se bez vysoké obnovovací frekvence 144 Hz, dejte šanci 24″ Samsung S24F350.

Za nízkou cenu dostanete štíhlý monitor s PLS panelem, který je založený na technologii IPS, jenž nabízí věrnější podání barev než TN panely a také vysoké pozorovací úhly 178°. Monitor tak otevírá možnosti pro všestrannější využití, jako je zpracování grafiky či fotografií.

Panel má stále výbornou obnovovací frekvenci 4 ms, takže rychlé scény nebudou nikdy rozmazané. Pro plynulejší snímkování je monitor vybaven technologií FreeSync od AMD a nechybí ani Flicker-Free pro snížení únavy očí. Monitor připojíte pomocí D-Sub nebo HDMI.

V balení je pouze D-Sub kabel a HDMI kabel je nutné dokoupit. Tím nedostatky, na které si uživatelé stěžují končí a následuje už jen chvála obrazu a věrných barev díky použitému PLS panelu, chvála povedeného designu, snadnou instalaci a velice příznivou cenu.

Herní monitor s nejlepším poměrem cena - výkon

Herní monitor s nejlepším poměrem cena - výkon

24" BenQ GW2470H

Úhlopříčka: 24″ | Rozlišení: 1920×1080 | Panel: PVA | Obnovovací frekvence: 60 Hz | Doba odezvy: 4 ms

 • Vynikající kontrast, slušné podání barev
 • Pouze 60 Hz

Zjistit cenu 

Podobně laděný model, za příjemně nízkou cenu nabízí samozřejmě i konkurence. Ten můžete najít u značky BenQ v podobě 24″ BenQ GW2470H. Monitor je vybaven PVA panelem s full HD rozlišením a díky tomu nabízí věrné podání barev a vysoké pozorovací úhly 178°. Další příjemným parametrem je kontrastní poměr, který je s hodnotou 3000:1 třikrát vyšší než u „běžných“ panelů. Obnovovací frekvence je 60 Hz a doba odezvy 4 ms.

Monitor se velice dobře prodává, stal se z něj prakticky bestseller a pokud se poohlížíte po monitoru s výše zmíněnými parametry, bude se jednat o sázku na jistotu. Uživatelé si pochvalují pěkný obraz a barvy, vysoký kontrast, nastavitelný stojan, široké pozorovací úhly, funkce Eye Care a nízkou cenu. Monitor navíc vyniká prakticky nulovou poruchovostí. Jediná nevýhoda, kterou majitelé zmiňují je mírné viklání monitoru, ale je prakticky nepatrné.

Pokud monitor koupíte na Alza.cz, tak obdržíte jako dárek i pozlacený HDMI kabel zdarma.


Jaké vybrat rozlišení monitoru?

 • Full HD (1920×1080) – vhodné pro monitory do 24″
 • Quad HD (2560×1440) – vhodné pro monitory do 27″
 • 4K / Ultra HD (3840×2160) – vhodné pro 27″ monitory a výše

Matný nebo lesklý displej?

Lesklý displej odráží své okolí, což je zřetelné zejména při tmavých scénách. Na druhou stranu se vám při pozorování večer odmění intenzivnějšími živějšími barvami a vyšším kontrastem, díky kterému černá barva vypadá tmavší.

Výběr matného vs. lesklého displeje tak podléhá tomu, v jak osvětleném prostředí se bude monitor nacházet a neexistuje na to jasná odpověď.

Jak poznat Retina monitor

Aby mohl být displej označený pojmem Retina, musí mít hustotu pixelu tak vysokou, aby lidské oko nebylo schopné rozpoznat jednotlivé pixely. Tato hranice vzniká kombinací několika parametrů – rozlišení a velikostí úhlopříčky, které dohromady tvoří hustotu pixelů (ppi – bodů na palec) a vzdálenost očí od displeje.

Např. 15″ notebook s rozlišením 1920×1080 se dá označit pojmem Retina při vzdálenosti od displeje přibližně 58 cm a více.

 • U 24″ monitoru při Full HD rozlišení 1920×1200 už je zapotřebí, aby vzdálenost byla přibližně 1 m. Hustota pixelů při tomto rozlišení a velikosti displeje je 94,34 ppi.
 • Pro 24″ monitor s rozlišením 2560×1440 se tato minimální vzdálenost snižuje na 71 cm. Hustota pixelů je 122,38 ppi.
 • 24″ monitor s rozlišením 4K 3840×2160 se dá považovat za Retina od vzdálenosti 48 cm, což je méně než je pracovní vzdálenost displeje od očí. Hustota pixelů je 183,58 ppi.

Slovník pojmů

Jas monitoru – ovlivňuje výslednou věrnost barev. Pro správné podání barev by se měl jas monitoru pohybovat mezi 80 – 160 cd/m2.

Kontrast displeje – určuje jak moc bude černá barva opravdu černá a bílá opravdu bílá. Pro kancelářské účely postačí rozsah hodnoty kontrastu mezi 400 – 900 a pro hráče či sledování filmů je doporučená hodnota kontrastu 1 500 a více.

Barevný gamut – šířka barevného gamutu udává, jak reálně dokáže zobrazit monitor barvy a závisí na něm sytost barev. Čím širší barevný gamut, tím reálnější zobrazení barev.

Barevná hloubka – od barevné hloubky se odvíjí kolik barev dokáže monitor zobrazit a je proto důležitým parametrem pro grafické práce, úpravu fotografií a videí. Často se zaměňuje s barevným gamutem. Barevná hloubka udává, kolik bitů je použito k zobrazovaní jednoho pixelu.

Pivot – zejména profesionální monitory jsou vybavené funkcí Pivot, která je jedním z prvků polohovatelnosti a dovoluje otočit monitor na výšku. Hodit se může pro některé grafické a kancelářské práce a práci s dlouhými texty.

FreeSync a G-Sync – některé herní monitory jsou vybavené technologií G-Sync, nebo FreeSync. Obě slouží k synchronizaci obnovovací frekvence monitoru podle grafické karty, čímž zvyšují plynulost obrazu při hraní her. Zatímco G-Sync je kompatibilní s vybranými grafickými kartami NVIDIA, FreeSync s vybranými grafickými kartami AMD.

Flicker-free – technologie Flicker-free nebo také Flicker Less eliminuje blikání LCD monitorů s LED podsvícením, které při delším sledování namáhá a unavuje vaše oči.

Komentáře

Příspěvek zatím nemá žádný komentář. Buďte první!

Napsat komentář

*

Tipy na nejlepší elektroniku?

Sledujte náš facebook!

×
TOPlist