Recenze MSI GTX 1060 Gaming X 3 GB
0 Recenze, Nejlepší grafické karty
Nedlouho poté, co byla uvedena do prodeje MSI GTX 1060 Gaming X 6GB, byla představena také levnější varianta s 3GB pamětí, která je přímou konkurencí pro AMD R9 480 se 4 GB paměti. MSI GTX 1060 Gaming X 3GB má kromě nižší paměti také méně stream procesorů (shaderů), kterých má 1152 oproti 1280 u 6GB verze. NVIDIA tím vytvořila větší rozdíl výkonu mezi oběma kartami, což by mohlo přispět k vyššímu zájmu o připlacení si za 6GB kartu.
GeForce GTX 1060 Gaming X 3GB v podání MSI je vybavená proslulým dvojitým chladičem Twin Frozr a karta je dodávána již mírně přetaktovaná na frekvenci 1569 MHz. Oproti referenčnímu taktu 1502 MHz je to nárůst o 4,5 %. Paměti zůstaly na referenčních taktech. Co se týče ceny, tak se MSI GTX 1060 Gaming X 3GB mezi ostatními značkami pohybuje v té dražší hladině.
Testovací sestava
Benchmarky byly naměřené v techPowerUp. Pro potřeby testování byla použita základní deska ASUS Maximus VIII Hero osazená procesorem Intel Core i7-6700K @ 4.5 GHz a s pamětmi G.SKILL 16 GB Trident-Z DDR4. Použité ovladače pro karty NVIDIA byly ve verzi 372.54 WHQL a u AMD Catalyst 16.8.2 Beta. U GTX 1060 3GB byly použity ovladače ve verzi 372.70 WHQL.
Testované hry
1. Anno 2205
Před třemi lety vyšla herní strategická pecka Anno 2070, v jejímž duchu pokračuje futurističtější pokračování Anno 2205, ve kterém lidstvo již kolonizovalo i samotný Měsíc. Budování civilizace na Zemi i Měsíci běží na vylepšeném enginu Anno 2070, které využívá výhody DirectX 11.
2. Assassin’s Creed: Syndicate
Nejnovější díl mega-úspěšné série Assassin’s Creed se odehrává v Londýně 19. století, kde se Assasínové snaží infiltrovat městské podsvětí, aby převzali kontrolu nad městem od Templářů. Syndicate využívá AnvilNext Engine od Ubisoftu, který poháněl i několik předchůdců značky. Herní engine běží na DirectX 11 a důkladně prověřuje nejnovější hardware.
3. Battlefield 4
Válečná pecka Battlefield 4 z roku 2013 od EA byla další trefou do černého v této proslulé sérii. Zatímco single player kampaň Battlefieldu 4 byla jen špičkou ledovce, ta největší hratelnost se odhalila až při multiplayeru. Všechnu tu parádu Battlefieldu 4 pohání Frostbite 3 engine od DICE a kromě DirectX 11 využívá i DirectX 11.1
4. Batman: Arkham Knight
Zatímco Temný rytíř v Arkhamu na konzolích sklidil velký úspěch, PC verzi provázely problémy a bugy, které posunuly datum vydání. Arkham Knight pohání proslulý Unreal Engine, který běží pod DirectX 11 a je navržen pro poslední generaci hardwaru.
5. COD: Black Ops III
Předposlední díl Call of Duty z roku 2015 pokračuje s nabídkou arzenálu vyspělých zbraní, které sérii Call of Duty provází poslední tři roky. Každý další díl série nabízel ještě lepší vizuální efekty a Black Ops III není výjimka. Hra používá silně upravený IW engine, který byl již dříve použitý na Black Ops II a běží na DirectX 11 s high-res texturami.
6. Deus Ex: Mankind Divided
Poslední díl kyberpunkového trháku je volným pokračováním dílu Human Revolution z roku 2011. Hlavním hrdinou je opět Adam Jensen, který se snaží ve futuristickém prostředí Prahy odhalit temné tajemství krátce po krvavé události zvané Incident. Použitý engine Dawn je založen na enginu Glacier 2, který rozhýbal i sérii Hitman. Engine Dawn běžela nejdříve pod DirectX 11 a poté vyšel i patch, který umožňoval hru spustit pod DirectX 12. Hra byla testována pod DirectX 11.
7. DOOM
Jednou ze sledovaných a úspěšných herních novinek letošního roku byl restart série DOOM. Oproti předchozímu dílu DOOM 3, který se nesl v duchu žánru survival hororů, se poslední příspěvek série vrací v ryze akčním stylu, což mu jen prospělo. DOOM běží na IDTech 6 engine od ID Software a využívá předností rozhraní OpenGL 4.5 a Vulkan. Hra byla testována právě na rozhraní Vulkan, protože se jedná o jeho premiéru v AAA herním titulu.
8. F1 2016
Oficiální závody Formule 1 v letošním ročníku přinesly nové vozy, týmy, řidiče a technologie a nabízí závodění na ikonických světových destinacích. F1 2016 sviští na EGO enginu 3.0 od Codemasters s DirectX 11.
9. Fallout 4
Jedna z nejočekávanějších her roku 2015 se odehrává ve stejné časové rovině jako předchůdci Fallout 3 a Fallout: New Vegas. Ve Fallout 4 se bezejmenný hlavní hrdina probudí po 210 letech spánku do postapokalyptického světa zchváceného jadernou válkou a nezbývá mu nic jiného, než se vypořádat s tím, co zbylo z postapokalyptického Bostonu. Fallout pohání Creation Engine přímo od Bethesdy, který je založen na DirectX 11.
10. Far Cry Primal
Poslední díl série, Far Cry Primal, posouvá význam slova prequel na zcela novou úroveň. Odehrává se totiž až v pravěku v oblasti dnešní střední Evropy, kdy lidstvo teprve bojuje s přírodou o svoje místo dominantního druhu na Zemi. First-person akce umožňuje v otevřeném světě lov prehistorických zvířat, sběr surovin a další činnosti nutné pro přežití v nelítostné době pravěku. Far Cry Primal využívá technologii enginu Dunia 2, známého již z Far Cry 3 a je založen na DirectX 11. Pro potřeby testování byly použity textury ve vysokém rozlišení.
11. Grand Theft Auto V
Zřejmě nejočekávanější hra poslední dekády Grand Theft Auto V je posledním pokračováním veleúspěšné série, kde se zhostíte osudu ne jednoho, ale hned tří naprosto rozdílných protagonistů. Poté co se objevila na konzolích, uběhl ještě rok a půl kdy přišla na svět i verze pro PC. Vývojáři odvedli obrovský kus práce, protože výsledný port dopadl na jedničku a na high-endové sestavě se hra dostává do nových vizuálních výšin, které konzole mohou jen závidět. GTA V bylo testované v nastavení „very high“ a MSAA bylo vypnuté.
12. Hitman
Poslední Hitman představuje restart jedné z nejslavnější stealth-akční herní série, která se dočkala také několika filmových zpracování. Ve hře se zhostíte role Agenta 47, obávaného tichého zabijáka, který pracuje pro tajnou organizaci ICA. Herní engine vyvinulo IO Interactive a běží pod DirectX 12.
13. Just Cause 3
Očekávaný návrat bezmála superakčního hrdiny Rico Rodrigueze nabízí výbuchy nabitou akci na fiktivním souostroví Medici, který je pod nadvládou krutého diktátora. Nabízí pohledné grafické zpracování s vysokou úrovní detailů a obrovskými pohledy do dálky, které činí herní svět lahodným pro oko.
14. No Man’s Sky
Nezvyklá hra v gigantickém herním prostoru, který čítá na 18 trilionů planet. Hra běží na enginu Hello Games pod OpenGL a využívá složité algoritmy schopné generovat obsah s překvapivou mírou rozmanitosti.
15. Rainbow Six: Siege
Poslední hra pod hlavičkou Toma Clancyho se stává dějištěm strategického boje mezi zásahovými jednotkami programu Rainbow a teroristickou organizací známou jako Bílé Masky. Od posledního dílu uplynulo 7 let, změnilo se mnohé a poslední Rainbow Six nově sází hlavně na týmový multiplayer po vzoru Counter Strike. Hra nabízí masivní destrukci okolního prostředí, kterou umožňuje herní engine AnvilNext od Ubisoftu a běží pod DirectX 11.
16. Rise of the Tomb Raider
Pokračování restartu série sleduje vývoj hlavní protagonistky Lary Croft v nebojácnou hrdinku, která jde ve stopách výzkumu svého otce, jenž pátral po ztraceném mytickém městě Kitezh. To skrývalo klíč k nesmrtelnosti, který ho dohnal ke zhroucení a sebevraždě. Rise of the Tomb Raider pohání engine Crystal Dynamics pod rozhraním DirectX 11 a DirectX 12, které byl použito i pro testování karty.
17. The Witcher 3
Proslulý a opěvovaný RPG klenot z roku 2015 přináší příběh Geralta z Rivie, který se snaží najít svoji ztracenou svěřenkyni Ciri. Megalomanské herní prostředí nabízí kromě hlavní dějové linie bezpočet propracovaných bočních úkolů, které jen umocňují výsledný zážitek ze hry. Witcher 3 pohání REDengine 3, který je speciálně navržen pro prostředí otevřeného světa RPG. Test byl provedený s vypnutým HairWorks, kvůli významným rozdílům ve výkonu značek AMD a NVIDIA.
18. Total War: Warhammer
Nejnovější díl tahové strategické série Total War s přívlastkem Warhammer nabízí propracovené boje v obřích bitvách za 4 různé rasy ve fantasy světě. Hra běží pod DirectX 11 a DirectX 12. Pro potřeby testování byl použito DirectX 12.
Celkový relativní výkon
Následující grafy zobrazují průměrný výkon všech předchozích testů k testované MSI GTX 1060 Gaming X 3GB, která představuje 100 % referenčního výkonu. U ostatních grafických karet je výkon relativní k testovanému modelu.
Co se nám líbí
- Levnější než 6GB model
- Přetaktovaná již v základu
- Velice tichý chod i během hraní
- V režimu nízké spotřeby se navíc vypíná chladič
- Nízké teploty
- Backplate na zadní straně
Co by se dalo zlepšit
- Dražší než GTX 1060 od ostatních značek
- Méně shaderů než má 6GB model
- Paměti zůstaly na základních taktech
- Nemá podporu SLI
Aktuálně je MSI GTX 1060 Gaming X 3GB k dostání za 7 000 Kč, což je poměrně hodně, když modely ostatních značek jako je ASUS DUAL GTX1060 3G nebo EVGA GeForce GTX 1060 3GB GAMING stojí skoro o 1 000 Kč méně. MSI ale přináší vynikající chlazení díky dvojitému chladiči TwinFrozr, který je v praxi téměř neslyšitelný a při režimu nízké spotřeby se dokonce vypne úplně.
Model MSI GTX 1060 Gaming X 6GB se prodává za 9 000 Kč, což je téměř o 30 % více. Nárůst průměrného výkonu je ale pouze 6 %, a proto se jako výhodnější koupě jeví 3GB varianta. V případě novějších titulů pod DirectX 12 jako je Hitman a Tomb Raider se ale rozdíly ve výkonu obou karet zvyšují, což se pravděpodobně bude opakovat i u dalších nově vycházejících her. Pokud vám investice do dražší karty nevadí a preferujete kartu, která bude zvládat i nadcházející herní tituly a bude lépe připravena na budoucnost, pak raději sáhněte po 6GB variantě. Na TechPowerUp dále poukazují na vyšší rozdíl při hraní ve 4K, které je v tomto článku vynecháno. Ve full HD je ale rozdíl až na pár výjimek neznatelný a pokud hrajete právě v tomto rozlišení a záleží vám na ceně (předpokládám, že ano, jinak byste zvažovali koupi GTX 1070) tak zvolte 3GB kartu.
Za zvážení stojí také Radeon RX 480, který je na tom s průměrným výkonem naprosto stejně. Referenční model začíná na 6 500 Kč, pokud se tedy smíříte s o něco vyšší spotřebou, zahříváním a hlučnějším chladičem. V novějších hrách pod DirectX si ale zase vede o něco lépe. Výběr v tomto segmentu určitě není jednoduchý, proto budeme rádi za vaše názory, proč zvolit či nezvolit zmíněné karty.
Přeloženo a upraveno z techpowerup.com.
Komentáře
Příspěvek zatím nemá žádný komentář. Buďte první!
Napsat komentář